آلبوم آيت‌الله مکارم شيرازي

Naser Makarem Shirazi

تعداد عکس های این آلبوم : 0
تعداد نظرات : 0

|عکس و مطالب جدید خود را در رابطه با این آلبوم، از طریق آپلود سنتر سایت، برای ما ارسال نمایید تا بنام خودتان در سایت قرار گیرد.|

| Please send us, your photos and information in relation to this album, by upload center... or this Email: memarjoon@gmail.com|

زندگینامه حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی (مرجع تقلید شیعه)

naser_makarem_shirazi آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی


نام اصلي :              ناصــر مکارم شـيرازي

تاريخ تولد :              5 اسفند 1305 (February 25, 1927)

محل تولد :              شيراز، جمهوري اسلامي ايران

والـــــدين :              حاج علي محمد و حاجيه خانم نيره

همســر :                -----

فرزنـدان :               -----

سمت يا مقام :       مجتهد شيعه

سال‌هاي فعاليت :  بدليل گستردگي در متن گنجانده شده است.

زمينه فعاليت(ها) :  بدليل گستردگي در متن گنجانده شده است.

زندگينامه :

حضرت آيت الله العظمي ناصر مکارم شيرازي در پنجم اسفند سال 1305 خورشيدي در شيراز متولد شدند. پدر ايشان حاج علي محمد و جد ايشان حاج محمد کريم و جد اعلاي ايشان حاج محمد باقر و جد بالاتر حاج محمد صادق بوده اند. پدر ايشان از تجار شيراز بشمار مي رفت و در "سراي نو" شيراز به تجارت مشغول بود. لباسي شبيه لباس روحانيت مي‌پوشيد و پيوسته در مسجد مولاي شيراز به جماعت حاضر شده و مورد تکريم و احترام بود. جد ايشان مرحوم حاج محمد کريم نيز عمامه‌اي بر سر مي گذاشت و در بازار به هنگام کار، کلاه پوستيني بر سر داشت، در سراي گمرک شيراز و سپس در بازار وکيل به تجارت مشغول بود. همواره در نماز جماعت شرکت مي‌کرد و از مرتبطين و نزديکان آيت‌الله العظمي حاج شيخ محمدجعفر محلاتي، پدر مرحوم آيت‌الله العظمي حاج شيخ بهاءالدين محلاتي و آيت‌الله حاج سيدمحمدجعفر طاهري به حساب مي‌آمد.

ايشان پس از گذراندن تحصيلات ابتدايي و دبيرستاني در شيراز، مشغول به تحصيلات ديني از سن 14 سالگي شدند. نبوغ وي از اوايل کودکى امرى مشهود بود و در هر مرحله از مراحل عمرش آشکارتر مى گشت. استاد به کلاس هاى به اصطلاح جهشى خود در آن دوران اشاره مى کند و مى فرمايد:

«چهار يا پنج ساله بودم که به دبستان رفتم و به اصطلاح امروز چون سن من کافى نبود، در کلاس آمادگى شرکت کردم، مدرسه ما به نام "زينت" در شيراز معروف بود، ولى در همان کلاس آمادگى، به ما تعليماتى ياد دادند که خوب آنها را فراگرفتم و به همين دليل بدون اين که سلسله مراتب رعايت شود، مرا به کلاس هاى بالاتر بردند».

ايشان پس از طى دوره دبستان و دبيرستان و پس از آن که با سقوط رضاخان و فراهم شدن آزادى نسبى، از طرف يکى از علماى بزرگ شيراز (مرحوم آية الله حاج سيدنورالدين شيرازى) از همه علاقمندان به تحصيل علوم دينى دعوت به عمل آمد، استاد نيز که در سال سوم دبيرستان بودند با اشتياق حاضر شدند در آن کلاسها حضور يابند. بدين ترتيب آغاز دروس ديني وي در مدرسه آقا باباخان شيراز بود و در مدت اندکي نيازهاي خود را از علوم صرف، نحو، منطق، بيان و بديع تأمين کرد. سپس توجه خود را به رشته فقه و اصول معطوف ساخته و مجموع دروس مقدماتي و سطح متوسط و عالي را که معمولا ده سال بطول مي انجامد را با درخششي کم نظير، در مدتي نزديک به 4 سال (در 17 سالگي) به پايان رساندند.

در همين سال‌ها گروهي از طلاب حوزه علميه شيراز را نيز درس مي‌دادند. ايشان در 18 سالگي حاشيه‌اي بر کفاية الاصول آخوند خراساني نوشت و در همان سال، وارد حوزه علميه قم شد و نزديک به پنج سال در درس‌هاي اساتيدي چون آيت‌الله العظمي سيد حسين بروجردي شرکت کرد. خاطره شرکت در درس اين مرد فقيه را استاد، اين چنين توصيف مى کند:

«در آغاز جوانى، هيجده يا نوزده ساله بودم و شرکت چنين نوجوانى در درس مثل آيه الله العظمى بروجردى که معمرين و بزرگان حوزه، حتى استاد من آية الله العظمى داماد و آية الله العظمى گلپايگانى و همچنين امام راحل (قدس سره) در آن شرکت داشتند، کمى عجيب بود، مخصوصاً زمانى که به خود شجاعت طرح اشکال در اثناى درس را مى دادم، مسأله عجيب تر به نظر مى رسيد و شايد بعضى به خود مى گفتند: اين پسر بچه شيرازى چرا اين قدر جسور است و به خود اجازه طرح اشکال را در چنين محضر بزرگى مى دهد؟!».

استاد در سن بيست و چهار سالگى، موفق به اخذ اجازه اجتهاد گرديد. نقل ماجرا را از زبان خود استاد بشنويد:

«پس از ورود به نجف اشرف به زودى به واسطه طرح سؤالات مختلف در بحث هاى اساتيد بزرگ، شناخته شدم و همه جا مورد عنايت و محبت قرار مى گرفتم و سرانجام در سن بيست و چهارسالگى به وسيله دو نفر از مراجع بزرگ آن زمان مفتخر به اجازه اجتهاد گشتم، يکى آية الله العظمى اصطهباناتى بود که از مراجع بسيار باشخصيت و شيخ الفقهاء محسوب مى شد، ايشان لطف و محبت فوق العاده اى به من پيدا کردند، لذا اجازه کامل اجتهاد برايم مرقوم فرمودند و ديگر آية الله العظمى حاج شيخ محمدحسين کاشف الغطاء بود، ايشان چون آشنايى به وضع من نداشتند فرمودند از شما امتحان مى کنم! گفتم آماده ام، از من خواستند رساله اى درباره اين مسأله که «آيا تيمم، مبيح است يا رافع حدث؟» بنويسم، من هم رساله اى مشروح در اين زمينه تهيه کردم، خدمت ايشان دادم، ايشان علاوه بر آن، يک امتحان شفاهى نيز از من به عمل آوردند و يکى از مسائل پيچيده علم اجمالى را سؤال فرمودند، وقتى جواب دادم ايشان اجازه را مرقوم داشته و محبت فرمودند».

به همين ترتيب، ايشان در سال 1369 قمري وارد حوزه علميه نجف شده و در سال 1370 قمري (1330 هـ.ش) به ايران بازگشتند و در شهر مقدس قم که آن روز مشتاق رجال علمى بود مأوى گزيدند و در جمعى که بايد بعدا اثرى بس عظيم به وجود آوردند وارد شدند. حضرت آيت الله العظمى مکارم شيرازى بعد از بازگشت به ايران به تدريس سطوح عالى و سپس خارج اصول و فقه پرداختند و قريب 57 سال است که حوزه گرم درس خارج ايشان مورد استقبال طلاب و بسيارى از کتب مهم فقهى را پس از تدريس به رشته تحرير درآورده اند. در سال 1336 شمسي به اتفاق جمعي از دانشمندان، ماهنامه مکتب اسلام را زير نظر آيت‌الله سيد محمدکاظم شريعتمداري و دارالتبليغ اسلامي راه‌اندازي کردند. در حال حاضر درس خارج وي يکي از پرجمعيت‌ترين و پررونق‌ترين دروس حوزه علميه قم است و بيش از 2000 نفر از طلاب در درس وي شرکت مي‌کنند.

ايشان از دوران جواني نيز قلم به دست گرفتند، آن چه مؤيد ابتکار و خلاقيت استاد است کتاب هاى متنوع اعتقادى، اخلاقى، تربيتى، اجتماعى و بلکه حوزوى ايشان است، از تأليفات و آثار وي تاکنون بيش از 200 عنوان کتاب به چاپ رسيده که برخي از آن‌ها بيش از 30 بار تجديد چاپ شده و برخي به بيش از 10 زبان زنده دنيا ترجمه شده و در کشورهاي گوناگون انتشار يافته ‌است. مهم‌ترين اثر قرآني وي کتاب تفسير نمونه (27 جلد به همراه يک جلد تفسير موضوعي قرآن کريم) است که با همکاري چندين نفر (آقايان محسن قرائتي، محمدرضا آشتياني، سيد محسن شجاعي، محمد جعفر امامي، داود الهامي، عبدالرسول حسني، سيد نورالله طباطبايي، محمود عبداللهي محمد محمدي) نوشته شده‌ است.

از جمله کتب فقهي ايشان مي توان به «انوار الفقاهه»، «القواعد الفقية»، «انوار الاصول» و «تعليقات مستدل» و مشروحي بر تمام عروة الوثقي اشاره کرد، که مکرر به چاپ رسيده‌ است. رساله عمليه وي (توضيح المسائل) تاکنون بارها چاپ شده و اين رساله به زبان عربي و اردو و ترکي آذربايجاني و انگليسي نيز ترجمه و منتشر شده‌ است. همچنين رساله، همراه با چند جلد از کتب استفتائات وي، اکنون به‌ صورت نرم‌ افزاري براي تلفن‌ هاي همراه ارائه مي‌شود.

وي در انقلاب اسلامي حضور فعال داشت و به همين دليل چند بار به زندان رژيم شاهنشاهي افتاده و به سه شهر چابهار، مهاباد و انارک تبعيد شدند، ايشان در انارک، به سبب نزديکي به اصفهان، فعاليت سياسي زيادي داشته و با مبارزان در ارتباط بودند، ساواک چندين مرتبه به خانه شيخ موسي ملکي انارکي که حاج ناصر مکارم در آنجا زندگي مي‌کرد، حمله کردند. بعد از انقلاب وي در تدوين قانون اساسي در خبرگان اول نقش مؤثري داشت.

خصوصيات و ويژگيها:

    - توجه دائم و ذکر مستمر
    - پرهيز از جلسات بى مصرف
    - لطافت روحى و علاقه به شعر
    - خـلــوص نيت
    - حلم و تسلط بر اعصاب
    - پايبندى به اصول و پرهيز از افراط و تفريط
    - اعتدال سليقه و سلامت فکرى
    - نگاه به باطن عمل!
    - بذل آبرو در راه خدا
    - دفاع معقول از انقلاب و نظام
    - پرهيز از تکلفات در نگارش
    - توکل بر خدا از لغزش هاى قلم
    - خوى مذموم سرقت در نويسندگى!
    - تعبد و ترس از حساب و ميزان
    - حفظ الغيب از ديگران
    - سعه صدر، روحيه جمعى و کار گروهى
    - ورزش و نشاط جسمانى
    - کم خورى
    - نرمش صبحگاهى و پياده روي
    - آزادانديشى، اعتماد به نفس، شهامت و طبع بلند
    - نور شهامت و بلندى طبع
    - اصلاح گرى در سطح حوزه
    - سرعت انتقال و برش در مباحث علمى
    - قدرت برش در جلسات تأليف
    - اراده پولادين
    - ...

خدمات ارزنده:

    - نشريه علمى مرکز بزرگ شيعه
    - نقطه تحول در افکار طلاب و دانشجويان
    - تأسيس جلسات درس عقايد و مذاهب
    - مجمع علمى نجات نسل جوان
    - مبارزه با التقاطيها
    - تأليفات و آثار
    - خدمات فرهنگى
         1- بنيان مدرسة الإمام اميرالمؤمنين (عليه السلام)
         2- بنيان مدرسه امام مجتبى (عليه السلام)
         3- بنيان مدرسه امام حسين (عليه السلام)
         4- بنيان مدرسه امام سجاد (عليه السلام)
         5- بنيان بنياد فقه اهل بيت (عليه السلام)
         6- بنيان مرکز تخصصي شيعه شناسي
         7- بنيان مجموعه فرهنگي و زائرسراي امام محمد باقر (عليه السلام)
         8- بنيان مجموعه فرهنگي و زائرسراي امام جعفر صادق (عليه السلام)
         9- بنيان مجتمع فرهنگى خاتم الأنبياء در شيراز
         10- بنيان مرکز فرهنگى و دار المبلغين فلسفى در تهران
         11- احداث سايت اينترنتى
         12- بناى 110 مسجد در مناطق محروم
         13- بناى 110 مدرسه در مناطق محروم

آثار منتشر شده:

از معظم له حدود 150 جلد کتاب منتشر شده است. اين کتب در يازده بخش معرفي مي گردد:

بخش اول: آثار قرآني
    - تفسير نمونه
    - تفسير پيام قرآن
    - اخلاق در قرآن
    - مثالهاي زيباي قرآن
    - آيات ولايت در قرآن
    - والاترين بندگان
    - ترجمه قرآن کريم
    - شأن نزول آيات قرآن
    - سوگندهاي پر بار قرآن
    - اسلام و کمک هاي مردمي

بخش دوم: آثار در زمينه نهج البلاغه
    - پيام امام
    - اخلاق اسلامي در نهج البلاغه
    - ترجمه نهج البلاغه
    - حديث غدير

بخش سوم: آثار فقهي و اصولي
    - انوار الفقاهة کتاب البيع
    - انوار الفقاهة کتاب التجارة
    - انوار الفقاهة کتاب الحدود و تعزيرات
    - انوار الفقاهة کتاب الخمس و الانفال
    - انوار الفقاهة کتاب النکاح
    - کتاب النکاح
    - القواعد الفقهيه
    - تعليقات علي العروة
    - بحوث فقهيه هامه
    - حيله هاي شرعي و چاره جويي هاي صحيح
    - ربا و بانکداري اسلامي
    - بررسي طرق فرار از ربا
    - تعزير و گستره آن
    - چند نکته مهم درباره رؤيت هلال
    - حکم الأضحيه في عصرنا
    - جمرات در گذشته و حال
    - دائرة المعارف فقه مقارن
    - انوار الاصول
    - بازاريابي شبکه اي يا کلاه برداري مرموز

بخش چهارم: آثار اعتقادي
    - پيدايش مذاهب
    - آفريدگار جهان
    - خدا را چگونه بشناسيم
    - رهبران بزرگ و مسؤليت هاي بزرگتر
    - قرآن و آخرين پيامبر
    - معاد و جهان پس از مرگ
    - حکومت جهاني مهدي
    - پنجاه درس اصول عقايد براي جوانان
    - در جستجوي خدا
    - اعتقاد ما
    - اسلام در يک نگاه
    - اين است آئين ما
    - جلوه حق
    - مسأله انتظار
    - قرآن و حديث تقليد يا تحقيق
    - وهابيت بر سر دو راهي
    - شيعه پاسخ مي گويد
    - پاسخ به پرسشهاي مذهبي
    - اين مسائل براي همه جوانان مطرح است

بخش پنجم: آثار فلسفي
    - فيلسوف نماها
    - معماي هستي
    - پايان عمر مارکسيسم
    - آخرين فرضيه تکامل
    - التقاط و التقاطي ها
    - ارتباط با ارواح
    - اسرار عقب ماندگي شرق
    - طرح حکومت اسلامي
    - معراج، شق القمر، عبادت در قطبين
    - خطوط اصلي اقتصاد اسلامي

بخش ششم: آثار اخلاقي
    - يکصد و پنجاه درس زندگي
    - زندگي در پرتو اخلاق
    - 110 سرمشق از سخنان علي عليه السلام
    - مشکلات جنسي جوانان
    - انوار هدايت
    - مکارم خوبان
    - مشکوة هدايت
    - ارزشهاي فراموش شده
    - مديريت و فرماندهي در اسلام
    - گفتار معصومين (عليهم السلام)
    - شيوه همسرداري

بخش هفتم: زندگي معصومين (عليهم السلام)
    - عاشورا ريشه ها، انگيزه ها، رويدادها، پيامدها
    - زهرا عليها السلام برترين بانوي جهان
    - فضايل حضرت فاطمه زهرا (عليها السلام)

بخش هشتم: فلسفه احکام
    - نماز مايه تربيت و آرامش روح و روان
    - فسلفه شهادت
    - فسلفه روزه
    - خمس پشتوانه بيت المال
    - تقيه سپري براي مبارزه عميقتر
    - سيگار پديده مرگبار عصر ما

بخش نهم: دعا و زيارت
    - مفاتيح نوين
    - دعاي کميل
    - پرتوي از زيارت جامعه کبيره

بخش دهم: رساله هاي علميه و احکام
    - رساله توضيح المسائل
    - احکام بانوان
    - رساله احکام براي جوانان
    - استفتائات جديد
    - مناسک چهار حاشيه
    - مناسک جامع حج
    - مناسک حج
    - مناسک عمره مفرده
    - مناسک حج بانوان
    - احکام پزشکي

بخش يازدهم: کتاب هاي برگرفته از تفسير نمونه
    - برگزيده تفسير نمونه
    - تفسير جوان
    - شرح و تفسير لغات قرآن بر اساس تفسير نمونه
    - حج و حرمين شريفين در تفسير نمونه
    - 180 پرسش و پاسخ در تفسير نمونه
    - يکصد موضوع اخلاقي در قرآن و حديث
    - داستانهاي تفسير نمونه
    - قصه هاي قرآن
    - اسلام و کمک هاي مردمي
    - سلامت روح نماز و عبادت در تفسير نمونه
    - قصه هاي قرآن

منابع :

    - سايت پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي مکارم شيرازي Makarem[dat]ir
    - دانشنامه ويکي پديا فارسي fa[dat]wikipedia[dat]org

نظر شما درباره این آلبوم

نام شما : *  
پست الکترونیک : آدرس ایمیل اختیاری بوده و در سایت نمایش داده نمی شود
متن : *
آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود
آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود
آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود
آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود
آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود
 
7 + 7 =  
 
  - نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد .
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد .
- نظراتی که به عکس بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد .
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد .
این آلبوم را در گوگل محبوب کنید.