آلبوم آيت‌الله سيد روح‌الله خمینی

Seyed R. Mostafavi

تعداد عکس های این آلبوم : 0
تعداد نظرات : 0

|عکس و مطالب جدید خود را در رابطه با این آلبوم، از طریق آپلود سنتر سایت، برای ما ارسال نمایید تا بنام خودتان در سایت قرار گیرد.|

| Please send us, your photos and information in relation to this album, by upload center... or this Email: memarjoon@gmail.com|

زندگینامه حضرت آیت الله العظمی سيد روح‌ الله مصطفوي خمینی (بنیانگذار جمهوری اسلامي ايران)

seyed_rohallah_mostafavi_khomeyni آيت الله العظمي سيد روح الله مصطفوي


نام اصلي :              سيد روح الله مصطفوي (خميني)

تاريخ تولد :              1279 (1368 هجري قمري و 1900 ميلادي)

محل تولد :              خمين، جمهوري اسلامي ايران

والـــــدين :              حاج سيد مصطفي و حاجيه خانم هاجره آغا

همســر :                حاجيه خانم خديجه ثقفي (قدس ايران)

فرزنـدان :               سيد مصطفي مصطفوي، سيد احمد مصطفوي
                                صديقه مصطفوي، فريده مصطفوي، فهيمه مصطفوي

سمت يا مقام :       مرجع تقليد، رهبر و بنيانگذار انقلاب و جمهوري اسلامي ايران

سال‌هاي فعاليت :  بدليل گستردگي در متن گنجانده شده است.

زمينه فعاليت(ها) :  بدليل گستردگي در متن گنجانده شده است.

زندگينامه :

Emam_Khomeyni امام در نوجوانی

Emam_Khomeyni امام در جوانی

Emam_Khomeyni امام در میانسالی

Emam_Khomeyni امام در کهنسالی

seyed_mostafa_khomeyni سید مصطفی (فرزند)

seyed_ahmad_khomeyni سید احمد (فرزند)سيد روح‌الله مصطفوي ملقب به امام خميني، فقيه، عارف، فيلسوف، مرجع تقليد، رهبر انقلاب اسلامي ايران و بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران بودند. ايشان به اصل ولايت فقيه در جامعه اسلامي و در زمان غيبت امام معصوم(ع) اعتقاد داشتند و بنا بر اين اصل مبارزه با ظلم و تلاش براي برپايي نظام جمهوري اسلامي با حاکميت ولي فقيه را از تکاليف مهم مسلمانان مي دانستند. بنابراين نظام شاهنشاهي را نظام استبدادي دانسته و مبارزه عليه رژيم محمد رضا پهلوي شاه ايران  را آغاز کردند. از سال 1340 ه.ش به بعد با تصويب لايحه انجمن هاي ايالتي و ولايتي اين مبارزه جدي شد و در سال 1342 ه.ش با دستگيري امام خميني به قيام پانزده خرداد 1342ه.ش منجر شد. مواضع سرسختانه امام خميني عليه لايحه کاپيتولاسيون در سال 1343ه.ش سبب شد که رژيم شاه ايشان را به ترکيه و پس از آن به نجف تبعيد کند. تبعيد امام خميني نه تنها حرکت انقلاب اسلامي را متوقف نکرد بلکه امام خميني در تبعيد نيز به روشنگري مردم نسبت به خيانت ها و جنايت هاي رژيم پرداخت و با اوج گيري اعتراضات در سال هاي 1356 الي 1357ه.ش سرانجام در 22 بهمن 1357 انقلاب اسلامي ايران به پيروزي رسيد در پي اين پيروزي امام خميني مردم را دعوت به شرکت در انتخابات نظام جمهوري اسلامي ايران کرد و و با راي 98 درصدي مردم اين نظام را بنيان گذارد. از ايشان بيش از چهل عنوان کتاب و هزاران سند مکتوب و غير مکتوب (تاليفات - تقريرات) در زمينه‌هاي مختلف فقهي، اخلاقي، عرفاني، سياسي و ... ، مجموعه اشعار و تقريرات درس هاي ايشان که توسط شاگردانش گردآوري شده‌اند، به يادگار باقي مانده است.

راي_امام_خميني راي امام در جماران


خاندان امام خميني:


سيد حيدر موسوى جد اعلاى آيت‏ الله سيدروح‏ الله‏ موسوى خميني است. او مولف دو رساله، به نام هاي «نفحة العرفان» در عرفان و « هداية المستشرقين» در حقانيت مذهب اماميه، است و به همين دليل به آينه‏ دار معرفت معروف شد. در سال 766 هجرى قمرى سيد حيدر موسوى اردبيلى از طرف عارف بزرگ حضرت ميرسيدعلى همدانى، جهت ارسال پيام نور و عرفان به سرزمين هند مهاجرت کرد و در آنجا به تبليغ اسلام پرداخت. در طول اقامت او در هند، بسياري از هندوان و بوداييان به آيين اسلام گرويدند تا جايى که برخي از رؤساى اين کيش ها نيز اظهار اسلام نمودند.

سيداحمد موسوي جد امام خميني که از نسل سيد حيدر مي‌باشد بين سالهاى 1240 و 1250 قمرى به قصد زيارت عتبات عاليات به عراق مسافرت کرد. و در مدتي که آنجا بودند با يوسف خان، پسر محمد حسين بيک کمره‏اى ، اهل خمين آشنا شده و برحسب تقاضاى او براي اقامت به خمين مراجعت کرد. حاصل ازدواج او چندين دختر و پسر بود و آقا مصطفي خميني پدر امام خميني يکي از آنها بود. آقا مصطفي حدود سال 1300 قمري با مرحومه هاجر آغا خانم (مادر امام خميني) دختر مرحوم آقا ميرزا احمد مجتهد خميني المسکن خوانساري الاصل ازدواج کرد که حاصل اين ازدواج سه پسر و سه دختر بود که به ترتيب برادران امام خميني عبارتند از: آقا سيد مرتضي (پسنديده) و آقا نورالدين (هندي) و خواهران عبارتند از: فاطمه خانم، آقازاده خانم، مولوده آغا خانم.

تولد و کودکي:

آيت الله خميني در سال 1279 شمسي در شهر خمين به دنيا آمد. دوران کودکي امام خميني در اين شهر سپري شد. پدرش آيت الله سيد مصطفي موسوي از معاصرين مرحوم آيت الله ميرزاي شيرازي بود. او سالياني چند در نجف اشرف علوم و معارف اسلامي را فرا گرفته و به درجه اجتهاد نايل آمده بود و پس از بازگشت به ايران در خمين به امور ديني مردم پرداخت. کمتر از پنج ماه از ولادت روح الله نمي‌گذشت که طاغوتيان و خوانين تحت حمايت عمال حکومت، ايشان را که در مقابل زورگويي‌ هايشان به مقاومت برخاسته بود به شهادت رساندند. بدين ترتيب روح الله تحت سرپرستى مادر مومنه‌ اش هاجر خانم که خود از نوادگان آيت الله خوانساري (صاحب زبدة التصانيف) بود و همچنين نزد عمه مکرمه‌اش صاحبه خانم پرورش يافت و مورد توجه آنان بود. او در کودکى باهوش بوده و قامتي رشيد و درشت داشت و با جست و خيز زياد، سرآمد همبازي هاي خود بودند. روح‌الله، تا سن 15 سالگي از نعمت مادر و عمه نيز محروم شد. در کتاب خاطرات آيت الله پسنديده شرح حال زندگي سيد روح الله مصطفوي مشهور به امام خميني به تفصيل تبيين مي شود.

دوران تحصيل امام:

دوران تحصيل امام خميني از سنين کودکي آغاز شد ايشان با بهره گيري از هوشي سرشار، قسمتي از معارف متداول روز و علوم مقدماتي و سطح حوزه هاي دينيه، از آن جمله ادبيات عرب، منطق، فقه و اصول را نزد معلمين و علماي منطقه خمين گذراند و در سال 1298 ه.ش عازم حوزه علميه اراک شد. اندکى پس از هجرت آيت‏ الله العظمى حاج شيخ عبدالکريم حائرى يزدى (نوروز 1301 ه.ش) امام خمينى نيز از طريق خمين رهسپار حوزه علميه قم گرديد و به سرعت مراحل تحصيلات تکميلى علوم حوزوى را نزد اساتيد حوزه قم طى کردند، برخي از اساتيد امام خميني عبارتند از آقا ميرزا محمود افتخار العلماء، ميرزا رضا نجفي خميني، شيخ علي محمد بروجردي، آقا شيخ محمد گلپايگاني و مرحوم آقا عباس اراکي و بيش از همه نزد برادر بزرگش آيت الله سيد مرتضي پسنديده. ايشان تنها به ادبيات عرب و دروس فقه و اصول بسنده نکرد و به ديگر رشته‏ هاى علمى نيز علاقه‏ مندانه روى آورد. از اين رو همزمان با فراگيرى فقه و اصول نزد فقها و مجتهدينِ وقت به فراگيرى رياضيات و هيئت و فلسفه نزد مرحوم حاج سيد ابوالحسن رفيعى قزوينى و ادامه همين دروس به اضافه علوم معنوى و عرفانى نزد مرحوم آقا ميرزا على اکبر حکمى يزدى و عروض و قوافى و فلسفه اسلامى و فلسفه غرب نزد مرحوم آقا شيخ محمدرضا مسجدشاهى اصفهانى و عاليترين سطوح عرفان نظرى و عملى را به مدت شش سال نزد مرحوم آيت ‏الله آقا ميرزا محمدعلى شاه ‏آبادى ـ اعلى‏ الله مقاماتهم ـ پرداخت. امام خمينى با آيت‏ الله حاج ميرزا جواد ملکى تبريزى نيز مأنوس بود و از ايشان به نيکى ياد مى‏ کرد.

ازدواج و خانواده:

khadijeh_saghafi حاجیه خانم خدیجه ثقفی (همسر امام)


امام خميني در سال 1308 ه.ش با خانم خديجه ثقفي ملقب به قدس ايران ازدواج کرد. عقد آنان در ماه مبارک رمضان، در شاه عبدالعظيم منعقد ‌گرديد. همسر امام خميني دختر آيت‏ الله ميرزا محمد ثقفي صاحب تفسير روان جاويد، از علماي متجدد تهران و از شاگردان مرحوم آيت الله العظمي حائري يزدي بود. همسر امام خميني که داراي هوش و حافظه‌اي فوق العاده بود، با پشتکار و علاقه علاوه بر گذراندن دوره دبيرستان قبل از ازدواج، به يادگيري دروس حوزوي پس از ازدواج به مدت 15 سال نزد امام خميني پرداخت.

امام خميني، به شدت به همسر خود علاقمند بودند و او را مورد تکريم قرار مي دادند و همواره به فرزندان و خانواده خود احترام به مادر را توصيه مي کردند و برخلاف رسم آن زمان در امور منزل به همسرشان کمک مي کردند. حاصل اين ازدواج 3 پسر و 5 دختر بوده است که سه تن از فرزندان امام خميني در دوران کودکي از دنيا رفتند و 5 فرزند ديگر که به کمال رسيده اند، به ترتيب سن عبارتند از: سيد مصطفي مصطفوي، صديقه مصطفوي، فريده مصطفوي، فهيمه مصطفوي و سيد احمد مصطفوي. امام خميني و همسرشان توجه خاصي به تربيت فرزندان داشتند و نامه هاي امام به خانواده بيانگر آن است که امام در سالهاي تبعيد نيز عليرغم سختي ها، به اين مهم توجه داشته اند. اين نامه ها را در جلد اول و دوم صحيفه امام با عنوان نامه هاي خانوادگي مي توان مطالعه کرد. خانواده امام خميني نيز در طول زندگي پر برکت ايشان، خالصانه در خدمت امام بوده و همواره از هدف ايشان دفاع مي کنند.

ارتحال:

سير بيماري امام خميني از روز اول خرداد ماه سال 1368 .ش به طور جدي آغاز شد و تيم پزشکان تصميم به جراحي دستگاه گوارش ايشان را گرفتند. پس از عمل جراحي بيماري درمان نشد و سرانجام امام خميني در ساعت 20:22 بعدازظهر روز شنبه سيزدهم خرداد ماه سال 1368 به ملکوت اعلا پيوست.

با ارتحال امام خميني ، گويى زلزله ‏اى عظيم رخ داده است، بغضها ترکيد و سرتاسر ايران و همه کانون هايى که در جهان با نام و پيام امام خمينى آشنا بودند، يکپارچه گريستند و بر سر و سينه زدند. هيچ قلم و بيانى قادر نيست ابعاد حادثه و امواج احساسات غيرقابل کنترل مردم را در آن روزها توصيف کند. روز چهاردهم خرداد 1368، مجلس خبرگان رهبرى ، تشکيل گرديد و پس از قرائت وصيتنامه امام خمينى  توسط حضرت آيت ‏الله‏ خامنه‏ اى که دو ساعت و نيم طول کشيد، بحث و تبادل نظر براى تعيين جانشين امام خمينى و رهبر انقلاب اسلامى آغاز شد و پس از چندين ساعت، سرانجام حضرت آيت ‏الله‏ خامنه ‏اى (رئيس جمهور وقت) به اتفاق آرا براى اين رسالت خطير برگزيده شد.

آرامگاه_امام_خميني آرامگاه امام (س)


وداع مردم با امام خميني در روز و شب پانزدهم خرداد 1368، با حضور ميليون ها نفر از مردم تهران و سوگوارانى که از شهرها و روستاها آمده بودند، در محل مصلاّى امام خميني برگزار شد. هيچ اثرى از تشريفات بى‏ روح مرسوم در مراسم رسمى نبود. همه چيز بسيجى و مردمى و عاشقانه بود. سرتاسر اتوبان و راه هاى منتهى به مصلى مملو از جمعيت سياه پوش بود. پرچمهاى عزا بر در و ديوار شهر آويخته و آواى قرآن از تمام مساجد و مراکز و ادارات و منازل به‏ گوش مى‏رسيد. در نخستين ساعت بامدادِ شانزده خرداد، ميليونها تن به امامت آيت‏ الله‏ العظمى گلپايگانى(ره)  با چشمانى اشکبار بر پيکر امام نماز گزاردند. مراسم تشييع امام خميني از مصلى تا مرقد امام خميني در جنب بهشت زهرا ـ مزار شهيدان انقلاب اسلامى ـ  که به حرم امام خميني مشهور است، با احساسات غير قابل کنترل مردم برگزار شد و پيکر مطهر ايشان به خاک سپرده شد.

      ««« دوران مبارزات و رهبري»»»

از آنجايي که دوران مبارزه و رهبري امام بسيار گسترده بوده و به دليل حساسيت مطالب قابل خلاصه شدن نمي باشد، لطفا براي مطالعه اين دو بخش به لينکهاي مقابل مراجعه نماييد: دوران مبارزات - رهبري

تبعيد_امام_خميني امام در تبعيد عراق


     ««« مراتب علمي »»»


تدريس در حوزه علميه قم:

امام خميني طى سالهاى طولانى به تدريس در حوزه علميه قم پرداختند و چندين دوره فقه، اصول، فلسفه و عرفان و اخلاق اسلامى درمدرسه فيضيه، مسجد اعظم، مسجد محمديه، مدرسه حاج ملاصادق، مسجد سلماسى و... تدريس کردند. شاگردان امام خميني در حوزه علميه قم به 1200 نفر هم رسيده بود که در ميان آنان دهها تن از مجتهدين مسلّم و شناخته‏ شده حاضر بودند و از مکتب فقه و اصول امام خمينى بهره مى‏ بردند. از برکات سالها تدريس امام خمينى تربيت صدها و بلکه هزاران عالم و فرزانه‏ اى بوده است که هر يک از آنها اينک روشنى‏ بخش حوزه ‏هاى دينيه‏اند و مجتهدان و فقيهان و عرفاى برجسته و مطرح امروز در حوزه علميه قم و ديگر مراکز دينى در زمره شاگردان مکتب آن حضرت مى‏ باشند.

تدريس در حوزه علميه نجف:

امام خميني قريب سيزده سال به تدريس در حوزه علميه نجف در مسجد شيخ انصارى(ره) پرداختند معارف اهل بيت و فقه را در عالي ترين سطوح تدريس نمود. سلسله درس هاى خارج فقه خويش را با همه مخالفت ها و کارشکني هاى عناصر مغرض در آبان 1344 دراين مسجد آغاز کرد که تا زمان هجرت از عراق به پاريس ادامه داشت. مبانى متقن امام در فقه و اصول و تسلط ايشان بر رشته ‏هاى معارف اسلامى بدان پايه بود که پس از اندک زمانى على ‏رغم کارشکني هاى مرتجعين، حوزه درسى ايشان به ‏عنوان يکى از برجسته ‏ترين حوزه‏ هاى درسى نجف از لحاظ کيفيت و کميت شاگردان شناخته شد. جمع زيادى از طلاب علوم ديني ايرانى، پاکستانى، عراقى، افغانى، هندى و کشورهاى حوزه خليج فارس همه روزه از محضر درسى ايشان بهره مى ‏بردند. علاقه ‏مندان به امام در حوزه ‏هاى علميه ايران قصد هجرت دسته‏ جمعى به نجف را داشتند که با توصيه امام خمينى مبني بر لزوم پايدارى و حفظ حوزه‏ هاى ايران، عملى نشد و در نجف بود که براى نخستين بار مبانى نظرى ولايت فقيه را در چندين جلسه تدريس نمودند.

فعاليت هاي علمي:

پس از رحلت آيت اللّه العظمي حائري يزدي تلاش امام خميني به همراه جمعي ديگر از مجتهدين حوزه علميه قم به نتيجه رسيد و آيت اللّه العظمي بروجردي (ره) به عنوان زعيم حوزه علميه عازم قم شد. امام خميني که حفظ کيان حوزه ها و اقتدار روحانيت و زعامت ديني را تنها پناهگاه مردم مي دانست، همواره علم و فضل و تلاش خويش را در خدمت به تحکيم حوزه تازه تأسيس علميه قم به کار گرفت و با وجود برخي اختلاف نظرها به عنوان مدافعي دلسوز در کنار آيات عظام حائري و بروجردي ـ اعلي اللّه مقاماتهما ـ باقي ماند. امام خميني در نجف نيز عليرغم مخالفت ها و کارشکني ها و زخم زبانهاي روحاني نمايان که امام با همه صبر و بردباريش از آن به تلخي تمام ياد کرده است به اصلاح و تغيير تدريجي حوزه علميه نجف پرداخت تا شرايط تربيت و آموزش نسلي که پيام و آرمان او را درمي يابد، فراهم آورد.

مطالعات و فراگيري علوم غيرحوزوي:

امام خميني به رشته‏ هاى مختلف علاقه‏ مند بودند. از اين رو به فراگيرى علوم مختلف پرداختند. اساتيد امام خميني در رياضيات و هيئت و فلسفه مرحوم حاج سيد ابوالحسن رفيعى قزوينى و ادامه همين دروس به اضافه علوم معنوى و عرفانى نزد مرحوم آقا ميرزا على اکبر حکمى يزدى بودند. عروض و قوافى و فلسفه اسلامى و فلسفه غرب را نزد مرحوم آقا شيخ محمدرضا مسجد شاهى اصفهانى و عالي ترين سطوح عرفان نظرى و عملى را به مدت شش سال نزد مرحوم آيت‏ الله آقا ميرزا محمدعلى شاه‏ آبادى آموختند و با آيت‏ الله حاج ميرزا جواد ملکى تبريزى نيز مأنوس بودند.

آثار علمي:

آثار علمي امام خميني شامل ده ها کتاب و اثر گرانبها از امام خمينى در مباحث اخلاقى، عرفانى، فقهى، اصولى، فلسفى، سياسى و اجتماعى است. برخى از تأليفات امام خميني به زبان عربى نوشته شده و برخى نيز فارسى مى‏ باشند. علاوه بر تأليفات علمى، مجموعه درس هاي ايشان که توسط شاگردانش گردآوري شده اند تحت عنوان تقريرات امام خميني، آثار شفاهي و مکتوب سياسي و اجتماعي ايشان شامل؛ نامه ها، اجازه نامه هاي شرعي، تلگراف ها و نامه هاي سياسي و اجتماعي، احکام و فرامين، پيام ها، سخنراني ها، مصاحبه ها و گفتگوها که در مجموعه 22 جلدي صحيفه امام گردآوري شده اند، مجموعه سروده ها شامل؛ غزليات، رباعيات، قصايد، مسمط ها و دوبيتي هاي عرفاني که در کتابي با عنوان ديوان امام منتشر شده است و بازنويسى و استنساخ تعدادى از رساله‏ هاى علمى انديشمندان ـ که نسخه‏ هاى منحصر به فرد داشته و هنوز چاپ نشده بودند ـ با خطى زيبا آثاري است که از ايشان به يادگار مانده است.

بازگشت_امام_خميني بازگشت امام به وطن


فهرست آثار امام:

     الف - تاليفات

    - آداب الصلوة ـ آداب نماز
    - الاجتهاد و التقليد
    - الاستصحاب
    - التعادل و الترجيح
    - التعليقة على الفوائد الرضويه
    - الخلل فى الصلاة
    - الرسائل العشره
    - الطلب و الاراده
    - العروة الوثقى مع تعاليق
    - المکاسب المحرّمه
    - انوار الهداية فى التعليقة على الکفاية
    - بدايع الدرر فى قاعدة نفى الضرر
    - تحرير الوسيله
    - تنزيل العلل التشريعية على التکوينية
    - تعليقات على شرح الفصوص الحکم و مصباح الانس
    - حاشيه بر رساله ارث ملاهاشم خراساني
    - رسالة فى تعيين الفجر فى اللّيالى المقمره
    - رساله توضيح المسائل
    - رساله نجاة العباد
    - سرالصلوة (معراج السالکين و صلوة العارفين)
    - شرح حديث جنود عقل و جهل
    - شرح دعاء السحر
    - شرح چهل حديث (اربعين حديث)
    - فروع علم اجمالى
    - کتاب البيع
    - کتاب الطهارة
    - کشف اسرار
    - لمحات الاصول
    - مصباح الهداية الى الخلافة والولاية
    - مناسک حج
    - مناهج الوصول الى علم الاصول
    - موضوع علم اصول
    - وسيلة النجاة مع تعاليق
    - وصيتنامه سياسى الهى

     ب - تقريرات

    - استفتائات
    - البيع (طاهري خرم آبادي)
    - البيع (قديري)
    - الطهاره (لنکراني)
    - تفسير سوره حمد
    - تقريرات فلسفه امام خميني
    - تنقيح الاصول
    - تهذيب الاصول
    - جهاد اکبر يا مبارزه با نفس
    - جواهر الاصول
    - حکومت اسلامى يا ولايت فقيه
    - معتمدالاصول

     ج - رساله توضيح المسائل

رساله_امام_خميني توضیح المسائل امام (س)


رساله «توضيح المسائل» حضرت امام خمينى مجموعه اي از فتاواي ايشان است که توسط اعضاى دفتر استفتائات تصحيح شده است. اين افراد در مورخه 66/11/8 طى نامه اى به محضر امام خميني موافقت ايشان را در اين مورد کسب کرده اند. متن نامه مذکور بدين شرح است:

«محضر مبارک سيدنا الاستاد الاعظم حضرت آيت الله العظمي امام خميني مدظله العالي با اهداء سلام و تحيات وافره احتراماً به استحضار شريف مي رساند،حسب اراده مطاع حضرتعالي به پيشنهاد حجت الاسلام آقاي حاج شيخ عبدالعلي قرهي دامت افاضاته اينجانبان مفاد محتويات رساله شريفه توضيح المسائل را حرفيا بررسي نموده با فتاوي حضرتعالي در کتاب تحرير الوسيله و در کتاب حاشيه العروة الوثقي و در بعض مسائل، با جواب استفتائات که در سابق به نظر دقيق مبارک شما رسيده تطبيق نموديم که در موارد زيادي برخورد به وجود اشتباه در رساله توضيح شده به تصحيح و اصلاح انجاميد. اميد است اين خدمت ناچيز مرضي عند الله تعالي و مورد پسند حضرت بقية الله ارواحنا فداه و مورد قبول و موافقت نظر مبارک قرار گيرد. و عمل به رساله شريفه توضيح المسائل با تصحيح انجام شده مجزي و مبري ذمه مکلفين و موجب تقرب الي الله تعالي باشد.»

حضرت امام نيز در پاسخ به اين نامه مرقوم فرمودند:

«بسمه تعالى
چون در رساله توضيح المسائل، پاره اى از اغلاط مشاهده شده بود، جمعى از فضلاى محترم حوزه علميه قم، اقدام به تصحيح و غلط گيرى آن نمودند، و پس از تصحيح و غلط گيرى دقيق به صحت آن شهادت داده اند که ضمن تقدير و تشکر از زحمات ايشان، عمل به اين رساله تصحيح شده، ان شاء الله تعالى مجزى است، و اميد آنکه عاملين به آن، عندالله مأجور باشند. پانزدهم جمادى الثانى، روح الله الموسوى الخمينى»


شناسنامه_امام تصویر شناسنامه امام (س)

شجره _امام_خمینی

شجره امام خمینی (س)


منابع :

    - پرتال پژوهشي و اطلاع رساني موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (س) imam-khomeini[dat]ir
    - سايتهاي مرتبط و منتسب با حضرت امام

نظر شما درباره این آلبوم

نام شما : *  
پست الکترونیک : آدرس ایمیل اختیاری بوده و در سایت نمایش داده نمی شود
متن : *
آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود
آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود
آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود
آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود
آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود
 
7 + 7 =  
 
  - نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد .
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد .
- نظراتی که به عکس بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد .
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد .
این آلبوم را در گوگل محبوب کنید.