آلبوم نگهبانان کهکشان

Guardians Of The Galaxy

تعداد عکس های این آلبوم : 46
تعداد نظرات : 0

|عکس و مطالب جدید خود را در رابطه با این آلبوم، از طریق آپلود سنتر سایت، برای ما ارسال نمایید تا بنام خودتان در سایت قرار گیرد.|

| Please send us, your photos and information in relation to this album, by upload center... or this Email: memarjoon@gmail.com|

1 2 3 4 
معرفی فیلم نگهبانان کهکشان (2014)

 

Guardians_Of_The_Galaxy_logo

 Guardians of the Galaxy (2014) on IMDb

Guardians_Of_The_Galaxy_poster پوستر فيلم نگهبانان کهکشان (2014)

نام فيلم :            نگهبانان کهکشان (2014)

نام اصلي :         Guardians of the Galaxy - 2014

ژانر :                  اکشن، علمي تخيلي

محصول کشور : ايالات متحده آمريکا

توزيع توسط :     استودیو تصاویر متحرک والت ديزني

مدت زمان فيلم : 121 دقيقه

کارگردان :        جيمز گان

تهيه کننده :       کوين فيگه

بازيگران :         کريس پرات       (پيتر کوئيل)
                         زویی سالدانا        (گامورا)
                         ديو باتيستا         (درکس ويرانگر)
                         وين ديزل            (گروت) صدا
                         بردلي کوپر         (راکت) صدا
                         لي پيس             (رونان)
                         مايکل روکر          (یوندو)
                         کارن گيلان          (نبولا)
                         ژيمون هونسو     (کوراٍث)
                         جان سي ريلي   (رومن دي)
                         گلن کلوز             (نوا)
                         بنيچيو دل تورو     (تنلیر تیوان)

فيلمنامه :         جيمز گان
                         نيکول پرلمن
بر اساس نگهبانان کهکشان اثر دن ابنت و اندي لانینگ

موسيقي :         تايلر بيتس

تاريخ اکران(ها) : 21 جولای 2014 (دالبی سالن هالیوود)
                           1 اوت 2014 (ایالات متحده آمریکا)

بودجه توليد :     170،000،000 دلار
فروش گيشه
75،000،000 دلار (هفته اول اکران)

 

نگهبانان کهکشان فيلمي آمريکايي محصول سال 2014 و بر اساس داستاني به همين نام از ابرقهرمانان "مارول کميک" است. توليد فيلم توسط استوديو مارول و توزيع آن توسط استوديو نقاشي متحرک والت ديزني انجام مي شود.  اين فيلم دهمين سري از داستانهاي سينمايي شرکت مارول در جهان است. فيلم نگهبانان کهکشان توسط جيمز گان کارگرداني و فيلنامه آن را نيکول پرلمن نوشته است. بازيگران اين فيلم عبارتند از :  کريس پرات، زو سالدانا، ديو باتيستا، وين ديزل، بردلي کوپر، لي پيس، مايکل روکر، کارن گيلان، ژيمون هونسو، جان سي ريلي، گلن کلوز، و بنيچيو دل تورو.

کوين فيگه اولين بار در سال 2010 به اين نکته که نگهبانان کهکشان پتانسيل فيلم شدن را دارد، اشاره نمود. استوديو مارول اعلام کرد که در جولاي سال 2012 و در شهر سن ديگو با استخدام گان براي کارگرداني و فيلمنامه کار را آغاز نموده است. در فوريه 2013 کريس پرات براي بازي در نقش پيتر کوئيل استخدام شدو بهمين ترتيب در مدت چند ماه بقيه بازيگران نيز مشخص شدند. فيلمبرداري در ماه جولاي 2013 در استوديو شپرتون انگلستان آغاز و اکتبر همان سال در شهر لندن ادامه آن انجام شد و در تاريخ 7 جولاي 2014 کار به اتمام رسيد.

مقدمه :

يک خلبان آمريکايي بنام پيتر کوئيل، توسط رونان شرور پس از فرار از دست جنايتکاران بخاطر سرقت يک گوي، در منطقه اي دور افتاده از فضا یافت مي شود. پیتر به منظور فرار از دست رونان، مجبور به تشکيل گروهي با چند بيگانه به نامهاي گامورا، راکت، درکس ويرانگر، و گروت مي شود. کوئيل و گروهش بعد از پی بردن به قدرت و خطر واقعي گوي، جان خود را براي نجات جهان به خطر مي اندازد ...

 

Chris_Pratt کريس پرات

zoe_saldana زویی سالدانا

Dave_Bautista ديو باتيستا

Lee_Pace لي پيس

Michael_Rooker مايکل روکر

Karen_Gillan کارن گيلان

بازيگران :

    - کريس پرات در نقش پيتر کوئيل و الهه ستارگان :

رهبر نگهبانان که در کودکي از ايالت ميسوري در اواسط دهه 1980 ربوده شد و توسط رهبر امپراتوري اسپارتاکس که گروهي از دزدان و قاچاقچيانهستند، بزرگ مي شود. پرات درباره اين شخصيت مي گويد : "او شخصيتي مانند يک بچه دارد و در سراسر فضا مي گردد و با دختران بيگانه گرم مي گيرد اما فقط کمي سرکش است و مانند احمق ها و نادانان رفتار مي کند"، همچنين اضافه کرد که شخصيت او مخلوطي از هان سولو و مارتي مک فلاي است.

    - زویی سالدانا در نقش گامورا :

بي پدر و مادري از يک دنياي بيگانه، که توسط تانوس براي جناياتش آموزش ديده است و حال در پي رستگاري از جنايات گذشته است. سالدانا گفت که او مي خواهد گامورا از طريق گريم شدن ايفاي نقش کند نه از طريق تصاوير کامپيوتري (CGI) و يا ضبط عملکرد. سالدانا با در نظر گرفتن نقشش گفت : "من فقط هيجان زده بودم که اينبار براي پيوستن به جيمز گان بايد به رنگ سبز در مي آمدم. زيرا قبلا در فيلم آواتار آبي بودم. " سادانا گفت : "گامورا، جنگجو و قاتلي بسيار کشنده و سريع است. ضمن اينکه داراي احساس درستکاري هم هست. او داراي شخصيتي بسيار صالح است."

    - ديو باتيستا در نقش درکس ويرانگر :

جنگجويي که پس از کشته شدن خانواده اش در جستجوي انتقام از رونان است. باتيستا در رابطه با اين شخصيت گفت : " شايد خنده دار باشد که بگويم من براحتي مي توانم با درکس ارتباط برقرار کنم چون وجه مشترکي با اين نقش دارم. چيزهايي مثل خالکوبي و تراژدي اي که شما مي دانيد." باتيستا اظهار داشت که او براحتي توانست براي اين نقش آماده شود، "خوشبختانه، من يک ورزشکار حرفه اي هستم و به راحتي مي توانم خودم را تطبيق دهم." گريم باتيستا براي اين نقش حدود 4 ساعت بطول انجاميد. براي اينکه به کاراکتر کميک درکس شبيه شود بايد نقش هاي بدنش را که جاي زخم بود، شبيه سازي مي کردند. درکس در داستان اصلي داراي بدني سبز رنگ بود ولي در فيلم چون کاراکتر شبيه کاراکتر "هالک" نشود، بدن باتيستا را خاکستري رنگ کردند.

    - وين ديزل در نقش گروت : (صدا)

انسان درخت نما که همدست راکت است. گان درباره این شخصيت گفت، "همه نگهبانان در آغاز فيلم نقش منفی ای دارند به جز گروت، او بي گناه است. او صد در صد مرگبار و کاملا شيرين است و واقعا در زندگي راکت گرفتار. " گان اضافه کرد که طراحي و به حرکت درآوردن گروت بسیار زمان بر بود "در حدود یک سال". گان افزود زمانی که ما به دنبال صدایی برای گروت می گشتیم، صداهای بسیاری را امتحان کردیم و همگی باید یک جمله را می گفتند. تا زمانی که وین آمد و جمله معروف "من گروت هستم" را گفت. برای من واقعا شگفت انگیز بود و خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم. او (دیزل) مدتی بخاطر مرگ دوستش پل واکر، غمگین بود، و حال پس از بازگشت به کار، ایفای شخصیت گروت به او نشاط را باز می گرداند.

    - بردلي کوپر در نقش راکت : (صدا)

راکون جهش یافته ای که يک مزدور و شکارچي ماهر است، همچنین يک استاد در سلاح ها و تاکتيک هاي نبرد. گان مدتها با این راکون زندگي مي کند، تا نتیجه کار، احساس واقعی بودن برای بیننده را القا کند. و مطمئن شود که کاراکتر شخصیت کارتونی بخود نگیرد. کوپر درباره توصيف راکت گفت: "من فکر مي کنم راکت پويا است. او از نوعي رفقاي خوب است." جيمز گان گفت که براي نقش راکت، از حرکات فيزيکي کوپر، مانند حالت چهره و حرکات دست نیز استفاده شده است.

    - لي پيس در نقش رونان :

گان درباره توصیف رونان می گوید: "او تبه کار اصلي است، او مرد بسیار پيچيده ای است، او داراي يک ديدگاه و اخلاقیات بسيار بيمار و پیچیده است؛ و من فکر مي کنم که او به دليل عقايدش بسيار ترسناک است . " پيس که در اصل براي نقش پيتر کوئيل امتحان داده بود، رونان را مردی "رواني" و "هيولا" توصيف کرده است.

    - مايکل روکر در نقش يوندو :

راهزن پوست آبي ای که رهبر راواگرها و يک چهره پدرانه برای کوئيل است. یوندو کمک مي کند تا کوئيل به سرقت گوي برود در حالی که از قبل به کوئيل خيانت کرده است. روکر درباره این شخصیت می گوید: " او در بعضی مسائل نه خوب است و نه بد. امیدی هست که قلبی در سینه یوندو وجود داشته باشد."

    - کارن گيلان در نقش نبولا :

دختر تانوس است و بعنوان خواهر در کنار گامورا و ستوانی وفادار برای رونان و تانوس مطرح می شود. گیلان درباره شخصیت نبولا می گوید: "او زن نقش منفی فیلم است. او با تبه کار مرد فیلم یک گروه را تشکیل داده اند. نبولا بسیار سادیستی و شرور است." او همچنین افزود: "من فکر می کنم این فرد شخصیت جالبی دارد. چیزی که مرا به سمت بازی در این نقش می کشد، چگونگی حسادت ورزیدن اوست. او خواهر گامورا است و در بسیاری از موارد حس رقابت بینشان وجود دارد. که جالب ترین جنبه نقش است. چرا که حسادت شما را نابود می کند و به نوبه خود تلخ و ناپسند است." گیلان بخاطر اسپارت بودنش، موهایش را تراشید و به مدت دو ماه برای این نقش آموزش دید. گریم او برای این فیلم حدود 4.5 ساعت زمان برد.

    - ژيمون هونسو در نقش کوراث :

هم پيمان کری رونان و شکارچي بين کهکشاني است.

    - جان سي ريلي در نقش رومن دي :

پزشکيار سپاه نوا، نيروي نظامي سياره ژاندار است.

    - گلن کلوز در نقش نوا :

نوا رهبر سپاهی است که ماموريت حفاظت از شهروندان ژاندار و حفظ صلح را برعهده دارند.

 


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Name :                  Guardians of the Galaxy (2014)
Directed by :         James Gunn
Produced by :       Kevin Feige
Starring :              Chris Pratt
                             Zoe Saldana
                             Dave Bautista
                             Vin Diesel
                             Bradley Cooper
                             Lee Pace
                             Michael Rooker
                             Karen Gillan
                             Djimon Hounsou
                             John C. Reilly
                             Glenn Close
                             Benicio del Toro
Written by :          James Gunn
                             Nicole Perlman
Based on Guardians of the Galaxy by Dan Abnett, Andy Lanning
Music by :             Tyler Bates
Distributed by :    Walt Disney Studios, Motion Pictures
Release date(s) :  1 August 2014 (United States)
                             21 July 2014 (Dolby Theatre)
Running time :     121 minutes
Country :              United States
Language :           English
Budget :               $170 million
Box Office :          ?

Movie Info :

Guardians of the Galaxy is a 2014 American superhero film based on the Marvel Comics superhero team of the same name, produced by Marvel Studios and distributed by Walt Disney Studios Motion Pictures. It is the tenth installment in the Marvel Cinematic Universe. The film is directed by James Gunn, who wrote the screenplay with Nicole Perlman, and features an ensemble cast including Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close, and Benicio del Toro. In Guardians of the Galaxy, Peter Quill forms an uneasy alliance with a group of extraterrestrial misfits who are on the run after stealing a coveted orb.

Producer Kevin Feige first publicly mentioned Guardians of the Galaxy as a potential film in 2010, and Marvel Studios announced that the film was in active development at the San Diego Comic-Con International in July 2012. Gunn was hired to write and direct the film that September. In February 2013, Pratt was hired to play Peter Quill / Star-Lord, and the supporting cast was filled out over the next several months. Filming began in July 2013 at Shepperton Studios, England with filming continuing in London before wrapping up in October 2013. Post-production completed on July 7, 2014.

Guardians of the Galaxy premiered in Hollywood on July 21, 2014. It is scheduled to be released in theaters on August 1, 2014 in the United States, and will be released in 3D and IMAX 3D. A sequel has been announced and is scheduled to be released on July 28, 2017.

Premise :

In the far reaches of space, an American pilot named Peter Quill finds himself the object of a manhunt after stealing an orb coveted by the villainous Ronan. In order to evade Ronan, Quill is forced into an uneasy truce with a group of misfits including Gamora, Rocket, Drax the Destroyer, and Groot. But when Quill discovers the true power of the orb and the menace it poses to the cosmos, he must rally his ragtag rivals for a last, desperate stand – with the galaxy's fate in the balance.

Cast :

The cast and crew of Guardians of the Galaxy at the 2013 San Diego Comic-Con International. (L-R: producer Kevin Feige, Bautista, director James Gunn, del Toro, Saldana, Hounsou, Pace, Rooker, Gillan, and Pratt)
    - Chris Pratt as Peter Quill / Star-Lord :
The leader of the Guardians who was abducted from Missouri as a child in the mid-1980s and raised by a group of thieves and smugglers called the Ravagers and is the heir to the Spartax empire. About the character, Pratt said, "He had a hard time as a kid, and now he goes around space, making out with hot alien girls and just being a rogue and a bit of a jerk, and through teaming up with these guys, finds a higher purpose for himself", also adding that the character is a mix of Han Solo and Marty McFly. Pratt signed a multi-film contract with Marvel and was allowed to temporarily leave his starring role as Andy Dwyer on the TV series Parks and Recreation in order to accommodate his participation in the film.
    - Zoe Saldana as Gamora :
An orphan from an alien world who was trained by Thanos to be his personal assassin and seeks redemption from her past crimes. Saldana said that she became Gamora through make-up rather than computer generated imagery (CGI) or performance capture. On taking the role, Saldana said, "I was just excited to be asked to join by James Gunn and to also play someone green. I've been blue before [in Avatar]." Saldana described Gamora as "...a warrior, she’s an assassin and she’s very lethal but what saves her is the same thing that can doom her. She has a sense of righteousness. She’s a very righteous individual."
    - Dave Bautista as Drax the Destroyer :
A warrior in search of vengeance against Ronan after his family was killed. On relating to the character, Bautista said, "I can just relate to Drax so much it's not even funny. Just the simple things that we have in common. Simple things like the tattoos, the tragedy – because you know, I had a bit of tragedy in my life as well. So it's really easy for me to pull from that." Bautista also said that there is "a lot of comic relief to Drax", but the character was not aware of it. Bautista stated that he did not do much preparation for role, because "Luckily, for me, I'm a lifelong athlete and I adapted real quick." Bautista's makeup took approximately four hours to be applied, though it was able to be removed in just 90 minutes. Drax has various scarring patterns on his body, which replace the simple tattoos from the comics, with each having a specific story, while his skin tone was changed from a bright green in the comics, to a muddier grey, to avoid being too "Hulk-esque".
    - Vin Diesel as Groot :
A tree-like humanoid who is Rocket's accomplice. Diesel stated that he provided the voice and motion capture for Groot, after originally being in talks to star in a new Phase Three Marvel film. Gunn revealed that a Polish mime named Christian portrayed the character on set, though his acting was not used in the final character CGI. On the character, Gunn said, "All the Guardians start out the movie as bastards – except Groot. He's an innocent. He's a hundred percent deadly and a hundred percent sweet. He's caught up in Rocket's life, really." Gunn added that the design and movement of Groot took "the better part of a year" to create. Gunn added, that "The ways in which Vin Diesel says 'I am Groot,' I am astounded. All of the 'I am Groots' that were earlier voices didn't sound very good at all... Vin came in and in one day, laid down all these 'I am Groot' tracks, and he's a perfectionist. He made me explain to him with ever [sic] 'I am Groot,' exactly what he was saying... It was amazing when we first put that voice in there how much the character changed and how much he influenced the character." Diesel found an emotional note in his performance, invoking the death of his friend and Fast and Furious co-star Paul Walker, saying, “This was in December [2013], and the first time I came back to dealing with human beings after dealing with death, so playing a character who celebrates life in the way Groot does was very nice." Groot's form and size changing ability is seen, with Gunn stating he has the ability to grow in the film.
    - Bradley Cooper as Rocket :
A genetically engineered raccoon who is a bounty hunter and mercenary and is a master of weapons and battle tactics. Gunn worked with live raccoons to get the correct feel for the character, and to make sure it was "not a cartoon character," saying "it's not Bugs Bunny in the middle of The Avengers, it's a real, little, somewhat mangled beast that's alone. There's no one else in the universe quite like him, he's been created by these guys to be a mean-ass fighting machine." Describing Rocket in relation to the rest of the Guardians, Cooper said, "I think Rocket is dynamic. He's the sort of Joe Pesci in Goodfellas guy." Cooper voiced Rocket, while Sean Gunn stood-in for the character during filming. James Gunn said that for the role of Rocket, some physical movement from Cooper, including facial expressions and hand movements, was recorded as potential reference for the animators, though much of Sean Gunn's acting is used throughout the film. Before Cooper was cast, James Gunn said that it was a challenge finding a voice for Rocket, saying that he was looking for someone that could balance "the fast-talking speech patterns that Rocket has, but also can be funny, because he is really funny. But also has the heart that Rocket has. Because there are actually some pretty dramatic scenes with Rocket."
    - Lee Pace as Ronan :
A Kree radical who agrees to retrieve an artifact for Thanos in exchange for eradicating his mortal enemies, the Xandarians. Ronan and his Sakaaran army hunt down the Guardians when they interfere with his goals. Describing Ronan, Gunn said, "He is the primary villain, and he is a really twisted guy, he has a really religious bent in this film. He has a very sick and twisted view of what morality is; strength is virtue and weakness is sin and that is what he lives by, and I think he is very scary because of his beliefs, which are real to him." Pace, who originally auditioned for Peter Quill, described Ronan as a "psycho" and a "monster".
    - Michael Rooker as Yondu :
A blue-skinned bandit who is the leader of the Ravagers and a paternal figure to Quill. Yondu helps Quill to steal the orb before Quill betrays him, leaving Yondu and the Ravagers to chase the Guardians. On the character, Rooker said, he has "some interesting issues–not a good guy, not a bad guy. There's hope and there's a heart inside Yondu." Gunn created the film's version of the character specifically with Rooker in mind, while borrowing the character's mohawk and use of a whistle-controlled arrow from the comics. Rooker fully committed to the role once he knew his character on TV series The Walking Dead, Merle Dixon, was being killed off, allowing him the time to work on the film.
    - Karen Gillan as Nebula :
An adopted daughter of Thanos who was raised together with Gamora as siblings and is a loyal lieutenant in Ronan and Thanos’ employ. About the character, Gillan said, "She is the female villain of the film. She teams up with Lee Pace who is the male villain. She is very sadistic and evil, but I like to think for a very valid reason." She also added, "I think she's a really interesting character. What I like to play around with is how jealous she is. She's Gamora's sister, and there's a lot of sibling rivalry. That's the most interesting aspect to me, because jealously can consume you and turn you bitter, and ugly. And she's a total sadist, so that's fun too." Gillan researched Spartans, shaved off her hair, and trained for 2 months for the role, while her makeup took approximately four and a half hours to be applied.
    - Djimon Hounsou as Korath :
A Kree ally to Ronan who is a feared intergalactic hunter. As to why he took the role Hounsou said, "I have a four-year old son who loves superheroes from Spider-Man to Iron Man to Batman. He's got all the costumes. One day he looks at me and says 'Dad, I want to be light-skinned so I could be Spider-Man. Spider-Man has light skin.' That was sort of a shock. This is why I am excited to be a part of the Marvel Universe, so I could be hopefully provide [sic] that diversity in the role of the superhero."
    - John C. Reilly as Rhomann Dey :
A corpsman in the Nova Corps, the planet Xandar’s military force.
    - Glenn Close as Nova Prime Irani Rael :
The leader of the Nova Corps whose mission is to protect the citizens of Xandar and keep peace.
    - Benicio del Toro as Taneleer Tivan / The Collector :
An obsessive keeper of the largest collection of interstellar fauna, relics and species in the galaxy who operates out of a place in space named Knowhere. Describing del Toro's performance, Gunn said, "He's like an outer-space Liberace. That's what it says in the script, which he's kind of doing."

Additionally, Josh Brolin provides performance capture and the voice of Thanos. Sean Gunn stood–in for Thanos during filming and portrays Kraglin, Yondu's first mate in the Ravagers. Ophelia Lovibond plays Carina, the Collector's aide, Peter Serafinowicz plays Denarian Saal, a Nova Corps officer, Gregg Henry plays Quill's grandfather and Laura Haddock plays Meredith Quill, Quill's mother. Stephen Blackehart, Emmett J. Scanlan, Marama Corlett, Alexis Rodney, Melia Kreiling, and Spencer Wilding have been cast in unspecified supporting roles. Fred the Dog appears as Cosmo. Cameos in the film include: James Gunn as a Sakaaran; Stan Lee as a Xandarian Ladies’ Man; Lloyd Kaufman; Nathan Fillion as an inmate; Rob Zombie as the voice of the Ravager Navigator; and composer Tyler Bates as a Ravager pilot.

نظر شما درباره این آلبوم

نام شما : *  
پست الکترونیک : آدرس ایمیل اختیاری بوده و در سایت نمایش داده نمی شود
متن : *
آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود
آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود
آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود
آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود
آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود آیکن عکس دانلود
 
7 + 7 =  
 
  - نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد .
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد .
- نظراتی که به عکس بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد .
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد .
این آلبوم را در گوگل محبوب کنید.